БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Обучението по БДП развива и усъвършенства защитните механизми на децата като участници в пътното движение, създава определен начин на мислене и изграждане на поведение, които осигуряват не само лична безопасност, но и сигурност на останалите участници в движението.
Глобалната цел на образователния процес по БДП изисква у децата да се изградят елементарни представи и понятия за пътното движение и начални умения за безопасно придвижване като пешеходци.
Обучението по БДП в детската градина е неделима част от цялостното образование и възпитание на личността. То е вид социално учене, при което водеща е ролята на практическите умения. В обучението по БДП се формират три групи умения:
Ø Умения за самозащита - на сензомоторно равнище;
Ø Интелектуални умения, базиране на назоваване на правилата за движение на пешеходци и велосипедисти, умения за анализ, сравнение, откриване на причинно следствени връзки;
Ø Практически умения, свързани с овладяване на действия с цел вземане на решение за правилно поведение в пътна среда.
Обучението по БДП се осъществява задължително във всички групи в основна форма на педагогическо взаимодействие Околен свят всеки трети понеделник в месеца. Педагогическата ситуация или дейност, свързана с БДП се провежда като обучаваща ситуация за нови знания или за прилагане на усвоените знания и умения на практика, при превес на играта като основна дейност в тази възраст. Обучението по БДП може да се осъществява интегрирано по различните образователни направления или в допълнителни форми на педагогическо взаимодействие. Дейностите могат да се извършват в опитна или в реална среда на територията на квартала.
Образователният процес по БДП е насочен към формиране у децата на нова култура - транспортната култура, която включва в себе си:
Ø система от знания, умения и способности за безопасно поведение и опазване на собствените и на околните, здраве и живот;
Ø компетентности, ценностна ориентация и мотивация за обогатяване на знанията и усъвършенстване на уменията за безопасно поведение;
Ø начин на мислене, култура на бита и поведението, и защитни механизми на
отделната личност, с цел осигуряване не само на личната безопасност, но и на сигурността на останалите участници в движението;
Ø дисциплинираност, отговорност и самоконтрол на собственото поведение.
Уважаеми родители,
Представяме на Вашето внимание двадесет и седмото издание на информационния бюлетин на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, вдъхновено от една нова надежда на настоящата 2025 г. - шестата поредна година на общодържавни усилия за подкрепа на безопасността на движението по пътищата. В изданието са представени традиционните акценти от изминалото тримесечие, глобалния призив за ускоряване на напредъка в изпълнението на десетилетието на действие за пътна безопасност на ООН и целите за устойчиво развитие, една доказана концепция за безопасна мобилност в градските територии и полезни съвети за участниците в движението в съвременното натоварено и обусловено от стрес ежедневие.
Благодарим Ви, че сте наш партньор в усилията за опазване на човека, когато е на път!
Линк към бюлетина
https://drive.google.com/file/d/14EELc2uLu0uCeFoGYjlg4hgJ8k32vqD7/view
"Защити детето" - среща с полицай
Безопасността на децата на пътя е от изключително значение. В детската градина малчуганите се учат как да пресичат правилно, как да разпознават пътните знаци и защо е важно да бъдат внимателни. Седмицата от 17.02-21.02. отново премина с акцент върху безопасността на движението по пътищата. При срещата си с полицая младши инспектор Виктор Михайлов, децата задаваха въпроси и научиха още за безопасността на улицата. Разбраха, че полицаят е техен приятел и защитник, който помага да се придвижват сигурно и безопасно по пътя до дома.
Обучението по безопасност на движението по пътищата (БДП) започва още в ранна възраст, но какво знаят родителите за тази важна тема? В детската градина организирахме интересно занимание – децата интервюираха своите родители, за да научат повече за правилата на пътя и как семействата се грижат за безопасността. Какво питаха децата?
Малчуганите зададоха няколко основни въпроса:
Как се пресича правилно улицата?
Защо трябва да носим светлоотразителни елементи?
Какво трябва да правим, когато видим светофар?
Как помагаш на детето си да бъде в безопасност на пътя?
Какво споделиха родителите?
Много родители подчертаха, че редовно напомнят на децата си важните правила:
Винаги да пресичат на пешеходна пътека и да се оглеждат.
Да държат ръката на възрастен при преминаване на улицата.
Да носят светли дрехи и светлоотразителни аксесоари вечер.
Да не тичат внезапно на пътното платно.
Това интервю показа колко е важно семейството да бъде активен участник в обучението по БДП. Децата се учат най-добре чрез примери, а родителите са техният най-добър модел за подражание.
Заедно можем да направим пътя по-безопасен за нашите деца!
Уважаеми родители,
представяме на Вашето внимание двадесет и петото издание на информационния бюлетин на Държавна агенция за безопасност на движението по пътищата, посветено на Седмицата на мобилността – ежегодна инициатива на Европейската комисия, която се провежда в периода 16-22 септември, с цел насърчаване на устойчивата градска мобилност.
Основната идея, залегнала в броя е да се повиши осведомеността относно влиянието на транспортните средства върху околната среда и здравето, както и да се насърчи намаляването на автомобилния трафик и замърсяването. Изданието информира за инициативи „без автомобили“, акцентира на уязвимите участници в движението и на необходимостта от повече пространство за пешеходци и велосипедисти.
посветено на Седмицата на мобилността – ежегодна инициатива на Европейската комисия, която се провежда в периода 16-22 септември, с цел насърчаване на устойчивата градска мобилност.
Основната идея, залегнала в броя е да се повиши осведомеността относно влиянието на транспортните средства върху околната среда и здравето, както и да се насърчи намаляването на автомобилния трафик и замърсяването. Изданието информира за инициативи „без автомобили“, акцентира на уязвимите участници в движението и на необходимостта от повече пространство за пешеходци и велосипедисти.
„Остани жив! Пази живота!"
Наръчник за родители
„Остани жив! Пази живота!"
За девета година Европейската мрежа на службите на пътна полиция ROADPOL организира Ден без загинали на пътя в рамките на Дните на безопасността на пътя между 16 и 22 септември с мото „Остани жив! Пази живота!" („Stay alive and save lives'"). Активностите от традиционната кампания на ROADPOL се обединяват с дейностите, посветени на Европейската седмица на мобилността. И тази година децата на ДГ “Приказка” се включиха активно с различни дейности и в двете кампании. Най-малките възпитаници се запознаха с пътната среда около детската градина. За по-големите деца бяха подготвени беседи, презентации, нагледни материали, много практически дейности и игри, целта на които е да развиват и усъвършенстват защитните механизми на децата като участници в пътното движение, да създават определен начин на мислене и изграждане на поведение.
@roadpol_eu
29 юни
Национален ден на
безопасността на движението по
пътищата
"С очите си видях бедата"
Изложба на детски рисунки
"Защити детето"
В изпълнение на Плана за работа на ВИК по БДП в ДГ №39 "Приказка" децата от 3 и 4 група се срещнаха с полицейски инспектор в сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Варна Димитър Дреков. Той им представи основни правила за безопасност по време на движение в автомобил, на улицата и обясни важната роля на пешеходеца, за да няма пътни инциденти. Децата бяха много развълнувани и нямаха търпение да зададат своите въпроси към полицая. На финала на нашата среща г-н Дреков подари на всяка група по един знак "Стоп-деца" за пресичане, който да използват, когато излизат на разходка в квартала. Децата рецитираха стихотворение и пожелаха всички пътни полицаи да са успешни и да няма много нарушители на пътя.