Квалификационна дейност
Как да използвам сензорно-интегративни занимания за ранно детско развитие в своята практика?
Първите години от живота на едно дете са периодът на интензивно развитие, натрупване на нови знания и умения и откриване на малката нова личност в света. Сензорните занимания и целенасочената работа за неврологичното и двигателното развитие са необходими и полезни за всяко дете. През месец април пет педагогически специалисти от ДГ "Приказка" преминаха посетиха майсторски клас, организиран от Уча.се, за повишаване на знанията и уменията как да използват сензорно-интегративните занимания в своето ежедневие с децата.
Образователна кинезиология
Теория на Кнайп
През месец декември се проведе квалификация за родители и педагогически специалисти за формиране и развиване на умения за здравословно закаляване и пълноценен начин на живот, както и използване на кинезиологичните упражнения в ежедневната практика с децата.
Лектор на обучението беше Мая Христова от Фондация „Децата на бъдещето“, която е специалист с богат опит и дългогодишна педагогическа практика.
Квалификацията е част от дейностите по проект "Приказка“ за здрави деца" и финансирана по НП „Хубаво е в ДГ“. В детската градина активно се прилага Теорията на Кнайп, според когото ежедневните навици и околната среда са неразделно и балансирано цяло, в което водата, движението и хармонията са тясно свързани помежду си за цялостното развитие на личността.
Само ние можем да направим малко, заедно можем да направим много
На 2 и 3.11. 2022 г. в детската градина 18 педагогически специалисти взеха участие в квалификация на тема "Комуникацията и работата с родителите – иновативни методи и подходи" с лектор проф. Колишев.
Учителите усвоиха индивидуални подходи за работа с родителите и интерактивни форми за взаимодействие.
Предизвикваме успеха ЗАЕДНО!
На 28.05 и 29.05.2022г в с.Аспарухово, 20 педагогически специалисти от ДГ 39 „Приказка“ участваха във вътрешноинституционална квалификация на тема „Ефективно екипно взаимодействие и сътрудничество за постигане на високи резултати“. Учителите усвоиха:
Работещи практики за споделяне и решаване на проблемни ситуации;
Умения да успяват да се справят както самостоятелно, така и при работа в екип, което е ключово за запазване растежа и успеха на детската градина.
За добрия и сплотен екип няма невъзможна и неразрешима ситуация.
„Нищо без радост“ - това беше мотото на вътрешноинституционална квалификация за споделяне на иновативна практика, организирана в ДГ “Приказка“ на 26.05.2022 г. По темата „ПОДХОДЪТ РЕДЖО ЕМИЛИЯ – правото да учиш с радост“ гостите Нора Гавазова и Анита Цекова ни запознаха присъстващите 20 педагогически специалисти с преимуществата на подхода и интересните дейности с деца в ръководения от тях център „Детската къща“ в гр. Варна.
Основните идеи, на които се основава този метод на обучение, са свързани с естественото развитие на детето и отношенията му с хората, с които то контактува. Философията на Реджо педагогиката е, че децата могат да се изразяват на „100 езика“ и затова най-важното в тяхното развитие, отглеждане и възпитание е да не им се пречи да изявяват своите заложби.
В рамките на срещата педагозите представиха добри практики, обмениха богат опит и полезни знания. Получи се ползотворна дискусия с пожелания за бъдещи срещи.